Class Schedule
Term:

Code Course Title Credit Faculty Building Room Time
Fundamentals of Kinesiology 3.0 Independent Study Independent Study Independent Study
ACAP100-01 Adventist Colleges Abroad Program 12.0 Valencia, Roberto TBA TBA Arranged
ACCT211-01 Accounting Principles I 3.0 Reins, Chanda Pechero Hall 112 MWF 8:30-9:20 AM
ACCT315-01 Intermediate Accounting I 4.0 Reins, Chanda Pechero Hall 112 MTRF 10:30-11:20 AM
ACCT415-01 Advanced Accounting 3.0 Reins, Chanda Pechero Hall 112 TR 7:30-8:50 AM
ACCT492-01 Accounting Internship 1.0 Moses, Aaron TBA TBA Arranged
ACCT521-01 Managerial Accounting 3.0 Beaty, Michael Pechero Hall 112 M 6:00-8:50 PM
ARTS111-01 Drawing 3.0 Wall, Marcela Mabee Center Art R 2:00-4:50 PM
ARTS131-01 Introductory Studio Ceramics 3.0 Chadwick, Joyce Mabee Center Art W 6:00-8:50 PM
ARTS231-01 Intermediate Studio Ceramics 3.0 Chadwick, Joyce Mabee Center Art W 6:00-8:50 PM
ARTS291-01 Selected Topics 1.0 Chadwick, Joyce Mabee Center Art W 6:00-8:50 PM
ARTS331-01 Advanced Studio Ceramics 3.0 Chadwick, Joyce Mabee Center Art W 6:00-8:50 PM
ARTS491-01 Selected Topics 3.0 Chadwick, Joyce Mabee Center Art W 6:00-8:50 PM
ARTS491-01 Selected Topics 3.0 Wall, Marcela Mabee Center Art M 2:00-4:50 PM
BIOL101-01 Anatomy & Physiology 4.0 McHenry, Amy Scales Hall 201 MWF 10:30-11:20 AM
BIOL105-01 Human Biology 4.0 McHenry, Peter Scales Hall 201 MWF 9:30-10:20 AM
BIOL111-01 General Biology I 4.0 McHenry, Peter Scales Hall 201 MWF 8:30-9:20 AM
BIOL180-01 Biology Research Seminar 1.0 McHenry, Amy Scales Hall 226 T 1:00-1:50 PM
BIOL220-01 Microbiology and Immunology 4.0 Miller, Janice Scales Hall 226 MWF 8:30-9:20 AM
BIOL230-01 General Ecology 4.0 Schwarz, Arthur Scales Hall 220 MWF 8:30-9:20 AM
BIOL318-01 Microbiology and Immunology 4.0 Scales Hall 222 MWF 1:00-1:50 PM
BIOL340-01 Cellular and Molecular Biology 4.0 McHenry, Amy Scales Hall 226 MWF 1:00-1:50 PM
BIOL345-01 Environment and Mankind 4.0 Schwarz, Arthur Scales Hall 226 MWF 2:00-2:50 PM
BIOL380-01 Research Proposal Development 1.0 Schwarz, Arthur Scales Hall 226 T 10:30-11:20 AM
BIOL410-01 Human Physiology 4.0 McHenry, Peter TBA TBA TR 10:30-11:50 AM
BIOL480-01 Research in Biology 1.0 Schwarz, Arthur TBA TBA Arranged
BIOL481-01 Senior Thesis 1.0 McHenry, Peter TBA TBA Arranged
BIOL491-01 Selected Topics 3.0 McHenry, Amy Scales Hall 226 MWF 9:30-10:20 AM
BUAD250-01 Project Management & Leadership 1.0 Patterson, Ana Pechero Hall 104 M 6:00-6:50 PM
BUAD270-01 Management Information Systems 3.0 Ibe, Richmond Pechero Hall 205 MWF 7:30-8:20 AM
BUAD301-01 Principles of Management 3.0 Moses, Aaron Pechero Hall 104 MWF 8:30-9:20 AM
BUAD311-01 Business Law 3.0 Winegardner, James Pechero Hall 104 TR 2:00-3:20 PM
BUAD321-01 Business Finance 3.0 Campbell, Throy Pechero Hall 104 MWF 1:00-1:50 PM
BUAD423-01 Organizational Behavior 3.0 Moses, Aaron Pechero Hall 111 TR 7:30-8:50 AM
BUAD454-01 International Management 3.0 Patterson, Ana Pechero Hall 111 TR 9:00-10:20 AM
BUAD460-01 Ethics & Business Social Responsibility 3.0 Winegardner, James Pechero Hall 111 TR 10:30-11:50 AM
BUAD466-01 Production & Operations 3.0 Patterson, Ana Pechero Hall 111 MWF 8:30-9:20 AM
BUAD492-01 Business Internship 2.0 Moses, Aaron TBA TBA Arranged
BUAD493-01 Money & Banking 3.0 Harder, Frederick Pechero Hall 130 T 6:00-8:50 PM
BUAD521-01 Financial Management 3.0 Harder, Frederick TBA TBA W 6:15- 9:30 PM
BUAD676-01 Topics in Business 3.0 Harder, Frederick Pechero Hall 111 T 6:00-8:50 PM
CHEM105-01 Survey of Chemistry 4.0 Madhiri, Nicholas Scales Hall 211 MWF 1:00-1:50 PM
CHEM111-01 General Chemistry I 4.0 Madhiri, Nicholas Scales Hall 211 MWF 9:30-10:20 AM
CHEM221-01 Modern Analytical Chemistry 4.0 Madhiri, Nicholas Scales Hall 211 TR 10:30-11:50 AM
CHEM231-01 Organic Chemistry I 4.0 Springer, Gerald Scales Hall 211 MWF 10:30-11:20 AM
CHEM291-01 Selected Topics 1.0 Madhiri, Nicholas Independent Study Independent Study Independent Study
CHEM431-01 Biochemistry I 3.0 Springer, Gerald Scales Hall 211 TR 9:00-10:20 AM
CHEM432-01 Biochemistry I Lab 1.0 Springer, Gerald Scales Hall 210 T 2:00-4:50 PM
CHEM491-01 Selected Topics 2.0 Springer, Gerald TBA TBA Arranged
COMM110-01 Communication Media 3.0 Mendenhall, Robert Barron Building 103 MWF 1:00-1:50 PM
COMM111-01 Speech 3.0 Williams, John Pechero Hall 111 TR 2:00-3:20 PM
COMM111-02 Speech 3.0 Mendenhall, Robert Barron Building 103 TR 9:00-10:20 AM
COMM111-03 Speech 3.0 Williams, John TBA TBA TR 10:30-11:50 AM
COMM125-01 Audio Production 3.0 Agee, Michael MAC Lab Lab MW 3:00-4:20 PM
COMM127-01 Photo and Graphic Editing 3.0 Robinson, Glendal MAC Lab Lab TR 2:00-3:20 PM
COMM230-01 Broadcast Journalism 3.0 Mendenhall, Robert Barron Building 103 MWF 8:30-9:20 AM
COMM237-01 Video Production 3.0 Williams, John Moran Hall Studio TR 10:30-11:50 AM
COMM241-01 Public Relations 3.0 Mendenhall, Robert Barron Building 103 MWF 10:30-11:20 AM
COMM322-01 Reporting 3.0 Robinson, Glendal MAC Lab Lab TR 9:00-10:20 AM
COMM332-01 Electronic Media Management 3.0 Agee, Michael Pechero Hall 104 TR 9:00-10:20 AM
COMM343-01 Visual Communication 3.0 Robinson, Glendal MAC Lab Lab TR 10:30-11:50 AM
COMM383-01 Editorial Techniques 2.0 Robinson, Glendal MAC Lab Lab MWF 9:30-10:20 AM
COMM471-01 Radio Internship 1.0 Agee, Michael TBA TBA Arranged
COMM472-01 Television Internship 1.0 Agee, Michael TBA TBA Arranged
COMM473-01 Journalism Internship 1.0 Robinson, Glendal TBA TBA Arranged
COMM474-01 PR Internship 1.0 Mendenhall, Robert TBA TBA Arranged
COMM475-01 Advertising Internship 1.0 Mendenhall, Robert TBA TBA Arranged
CSIS102-01 Microcomputer Literacy & Applications 3.0 Miles, Judith Pechero Hall 205 TR 9:00-10:20 AM
CSIS102-02 Microcomputer Literacy & Applications 3.0 Miles, Judith Pechero Hall 205 TR 2:00-3:20 PM
CSIS104-01 Spreadsheets and Databases 1.0 Miles, Judith Pechero Hall 205 T 8:00-8:50 AM
CSIS110-01 Principles of Computer Programming I 3.0 Espinosa, Miguel Scales Hall 119 MWF 1:00-1:50 PM
CSIS211-01 Data Structures and Algorithms 3.0 Espinosa, Miguel Scales Hall 115 TR 10:30-11:50 AM
CSIS225-01 Discrete Structures II 3.0 Thomas, Daryl Scales Hall 115 MWF 10:30-11:20 AM
CSIS275-01 Introduction to Robotic Systems 4.0 Thomas, Daryl Scales Hall 120 MW 6:30-7:50 PM
CSIS301-01 Issues and Practices in Information Security 3.0 Espinosa, Miguel Scales Hall 119 TR 2:00-3:20 PM
CSIS303-01 E-Commerce & Web Site Design 3.0 Pechero Hall 205 TR 10:30-11:50 AM
CSIS315-01 Application Development for Event-Driven GUI Appl. 3.0 Espinosa, Miguel Scales Hall 119 MW 3:30-4:50 PM
CSIS360-01 Operating Systems 3.0 Marski, Eder Scales Hall 115 MW 1:00-2:20 PM
CSIS445-01 Internetwork Architectures 3.0 Thomas, Daryl Scales Hall 120 TR 3:30-4:50 PM
CSIS491-01 Selected Topics 3.0 Thomas, Daryl TBA TBA Arranged
CSIS492-01 Computer Science Internship 1.0 Thomas, Daryl TBA TBA Arranged
ECON211-01 Macroeconomics 3.0 Harder, Frederick Pechero Hall 126 TR 9:00-10:20 AM
ECON211-90 Macroeconomics 3.0 BUAD, STAFF Parkview Adventist Academy PVAA Arranged
EDPY540-01 Admin of Counseling & Guidance 3.0 Carter, Jeremy Pechero Hall 103 R 6:00-8:50 PM
EDPY575-01 Practicum 3.0 Carter, Jeremy TBA TBA Arranged
EDUC263-01 Religion in the SDA School 3.0 Berkner, Donna Pechero Hall 103 TR 9:00-10:20 AM
EDUC275-01 Teaching Culturally Diverse Students 3.0 Berkner, Donna Pechero Hall 130 MWF 8:30-9:20 AM
EDUC310-01 Second Language Instruction & Assessment 3.0 The, Cheryl Pechero Hall 107 TR 10:30-11:50 AM
EDUC312-01 Educational Psychology 3.0 Jacobs, Mary Pechero Hall 103 MW 6:00-7:20 PM
EDUC364-01 Kindergarten Materials & Methods 3.0 The, Cheryl Pechero Hall 103 TR 2:00-3:20 PM
EDUC375-01 Children's Literature & the Teaching of Reading 3.0 The, Cheryl Pechero Hall 103 MWF 10:30-11:20 AM
EDUC382-01 Reading & Lang Arts in the Elem School 3.0 The, Cheryl Pechero Hall 103 MWF 8:30-9:20 AM
EDUC386-01 Mathematics in the Elementary 3.0 Berkner, Donna Pechero Hall 103 TR 10:30-11:50 AM
EDUC416-01 Legal and Phil Fnd of Education 3.0 England, Michael Pechero Hall 103 MW 3:30-4:50 PM
EDUC440-01 Integrated Learning Styles 3.0 England, Michael Pechero Hall 103 MWF 9:30-10:20 AM
EDUC450-01 Teaching in the Secondary School 3.0 Berkner, Donna Pechero Hall 113 MWF 10:30-11:20 AM
EDUC475-01 Directed Teaching in Elementary School 6.0 Berkner, Donna TBA TBA Arranged
EDUC485-01 Directed Teach in Secondary School 6.0 Berkner, Donna TBA TBA Arranged
EDUC505-01 Philosophical Foundations of Education 3.0 DePaiva, Ruth Pechero Hall 130 W 6:00-8:50 PM
EDUC535-01 Research in Education 3.0 Sargeant, Marcel Pechero Hall 130 M 6:00-8:50 PM
ENAP113-01 Writing for Academic Purposes 3.0 Kowarsch, Monica Evans Hall 3 MW 1:00-1:50 / TR 2:00-2:50
ENAP116-01 Speech Composition & Comprehen 3.0 Hill, Alison Evans Hall 7 MWRF 8:00 -8:50 AM
ENAP121-01 Reading for Academic Purposes 3.0 Doneskey, Jayne Evans Hall 9 MTWR 10:30-11:20 AM
ENAP131-01 English Structure and Usage 3.0 Kowarsch, Monica Evans Hall 3 MTWRF 9:00-9:50 AM
ENGL021-01 Composition Review 3.0 Laue, Judy Myers Mabee Center MC2 MWF 10:30-11:20 AM
ENGL021-02 Composition Review 3.0 Doneskey, Renard Mabee Center MC2 MWF 1:00-1:50 PM
ENGL021-03 Composition Review 3.0 Gardner, Susan Mabee Center MC2 MWF 2:00-2:50 PM
ENGL121-01 Freshman Composition 3.0 Doneskey, Renard Mabee Center MC2 MWF 9:30-10:20 AM
ENGL121-02 Freshman Composition 3.0 Laue, Judy Myers Mabee Center MC2 TR 10:30-11:50 AM
ENGL121-03 Freshman Composition 3.0 Wilcox, Karl Mabee Center MC2 TR 2:00-3:20 PM
ENGL220-01 Research Writing 3.0 Gardner, Susan Mabee Center MC2 MWF 8:30-9:20 AM
ENGL220-02 Research Writing 3.0 Doneskey, Renard Mabee Center MC2 MWF 3:00-3:50 PM
ENGL220-03 Research Writing 3.0 Wilcox, Karl Mabee Center MC2 TR 3:30-4:50 PM
ENGL221-01 World Masterpieces: Ancient to Enlightenment 3.0 Wilcox, Karl Mabee Center MC1 MWF 2:00-2:50 PM
ENGL232-01 American Literature II 3.0 Doneskey, Renard Pechero Hall 104 TR 10:30-11:45 AM
ENGL322-01 Literary Perspectives 3.0 Wilcox, Karl Mabee Center MC1 MWF 3:00-3:50 PM
ENGL342-01 Composition Theory 3.0 Gardner, Susan Chan Shun Library 100 MWF 10:30-11:20 AM
ENGL414-01 History of the English Language 3.0 Woolley, Andrew Mabee Center MC1 W 6:00-8:50 PM
ENGL440-01 Senior Project 3.0 Gardner, Susan TBA TBA Arranged
ENGL453-01 Studies in 18th Century Literature 3.0 Laue, Judy Myers Mabee Center MC1 MWF 8:30-9:20 AM
ENGL464-01 Advanced Grammar 3.0 Laue, Judy Myers Mabee Center MC1 MWF 9:30-10:20 AM
ENGR111-01 Intro to Engineering and Design 2.0 Berhane, Paulos TBA TBA Arranged
ESOL010-01 Oral Composition 3.0 Kowarsch, Monica Evans Hall 7 MTWR 10:30-11:20 AM
ESOL012-01 Advanced Oral Composition 3.0 Kowarsch, Monica Evans Hall 7 MTWR 10:30-11:20 AM
ESOL020-01 Grammar 3.0 Kowarsch, Monica Evans Hall 3 MTWRF 8:00-8:50 AM
ESOL025-01 Advanced Grammar 3.0 Kowarsch, Monica Evans Hall 3 MTWRF 8:00-8:50 AM
ESOL030-01 Reading I 3.0 Padon, Melanie Evans Hall 9 MTWR 9:00-9:50 AM
ESOL035-01 Reading II 3.0 Padon, Melanie Evans Hall 9 MTWR 9:00-9:50 AM
ESOL050-01 Writing I 3.0 Padon, Melanie Evans Hall 9 MW 1:00-1:50 / TR 2:00-2:50
ESOL055-01 Writing II 3.0 Padon, Melanie Evans Hall 9 MW 1:00-1:50 / TR 2:00-2:50
FIRS101-01 Firefighter Certification I 3.0 Moffitt, Michael Leiske-Pultar Activity Center GYM MW 6:00-7:20 PM
FIRS102-01 Firefighter Certification II 3.0 Moffitt, Michael Leiske-Pultar Activity Center GYM MW 7:30-8:50 PM
FIRS103-01 Firefighter Certification III 3.0 Moffitt, Michael Leiske-Pultar Activity Center GYM TR 6:00-7:20 PM
FIRS104-01 Firefighter Certification IV 3.0 Batla, Brent Leiske-Pultar Activity Center GYM TR 7:30-8:50 PM
FIRS201-01 Firefighter Certification V 3.0 Batla, Brent Leiske-Pultar Activity Center GYM F 8:30 -11:00 AM
FIRS202-01 Firefighter Certification VI 3.0 Batla, Brent Leiske-Pultar Activity Center GYM F 11:30 AM - 2:00 PM
HIST111-01 American History 1492-1865 3.0 Jones, Robert Pechero Hall 128 MWF 10:30-11:20 AM
HIST111-02 American History 1492-1865 3.0 Jones, Robert Pechero Hall 128 MWF 1:00-1:50 PM
HIST111-90 American History 1492-1865 3.0 HIST, STAFF Chisholm Trail Academy Chisholm Trail Academy Arranged
HIST211-01 History of Western Civilization I 3.0 Bowser, Elizabeth Pechero Hall 128 TR 9:00-10:20 AM
HIST211-02 History of Western Civilization I 3.0 Bowser, Elizabeth Pechero Hall 128 TR 2:00-3:20 PM
HIST331-01 History of Christianity I 3.0 Bowser, Elizabeth Pechero Hall 128 TR 10:30-11:50 AM
HIST345-01 Sectionalism and Civil War 3.0 Jones, Robert Pechero Hall 128 MWF 8:30-9:20 AM
HIST364-01 Ancient Cultures 3.0 Bowser, Elizabeth Pechero Hall 128 TR 7:30-8:50 AM
HIST475-01 Portfolio Development 1.0 Jones, Robert TBA TBA Arranged
HIST491-01 Selected Topics 3.0 Northrop-Williams, Chloe Pechero Hall 130 MWF 10:30-11:20 AM
HNRS200-01 The Honors Perspective 3.0 Woolley, Andrew Mabee Center MC1 MW 4:00-5:20 PM
HNRS206-01 Advanced Western Civilization 3.0 Bowser, Elizabeth Pechero Hall 128 TR 9:00-10:20 AM
HNRS206-02 Advanced Western Civilization 3.0 Bowser, Elizabeth Pechero Hall 128 TR 2:00-3:20 PM
HNRS400-01 Senior Seminar 2.0 Woolley, Andrew Mabee Center MC1 M 6:30-8:10 PM
KINA111-01 Physical Fitness 1.0 Hutchinson, Chad Leiske-Pultar Activity Center GYM MW 8:30-9:20 AM
KINA111-02 Physical Fitness 1.0 Hutchinson, Chad Leiske-Pultar Activity Center GYM TR 9:00-9:50 AM
KINA112-01 Aerobics 1.0 Vanhoose, Kimberly Leiske-Pultar Activity Center GYM MW 6:00-6:50 PM
KINA115-01 Resistance Training 1.0 Hutchinson, Chad Leiske-Pultar Activity Center GYM MW 1:00-1:50 PM
KINA116-01 Fitness Walking 1.0 Nicholas, Francis Leiske-Pultar Activity Center GYM TR 9:00-9:50 AM
KINA142-01 Tennis 1.0 Naukkarinen, Vesa Leiske-Pultar Activity Center GYM MW 8:30-9:20 AM
KINA229-01 Gymnastics 1.0 Hutchinson, Chad Leiske-Pultar Activity Center GYM MWF 11:30-12:20 / TR 12:00-12:50
KINA255-01 Floorball 1.0 Naukkarinen, Vesa Leiske-Pultar Activity Center GYM MW 2:00-2:50 PM
KINA291-01 Selected Topics 1.0 Hutchinson, Chad TBA TBA Arranged
KINA291-01 Selected Topics 1.0 The, James Leiske-Pultar Activity Center GYM Arranged
KINA291-02 Selected Topics 1.0 The, James Leiske-Pultar Activity Center GYM Arranged
KINA291-03 Selected Topics 1.0 The, James Leiske-Pultar Activity Center GYM Arranged
KINA291-04 Selected Topics 1.0 The, James Leiske-Pultar Activity Center GYM Arranged
KINA291-05 Selected Topics 1.0 The, James Leiske-Pultar Activity Center GYM Arranged
KINA333-01 Water Aerobics 1.0 Vanhoose, Kimberly Leiske-Pultar Activity Center Pool TR 5:30-6:20 PM
KINA342-01 Interm Tennis 1.0 Naukkarinen, Vesa Leiske-Pultar Activity Center GYM Arranged
KINA429-01 Gymnastics Team 1.0 Hutchinson, Chad Leiske-Pultar Activity Center GYM MWF 11:30-12:20 / TR 12:00-12:50
KINT111-01 Health & Wellness 3.0 DePaiva, Emerson Leiske-Pultar Activity Center GYM TR 2:00-3:20 PM
KINT111-02 Health & Wellness 3.0 Tsanzi, Embedzayi Leiske-Pultar Activity Center GYM TR 10:30-11:50 AM
KINT216-01 Nutrition 3.0 Tsanzi, Embedzayi Scales Hall 201 TR 7:30-8:50 AM
KINT232-01 Prof Activities II 3.0 Hutchinson, Chad Leiske-Pultar Activity Center GYM MWF 9:30-10:20 AM
KINT241-01 Care & Prev Inj 3.0 Naukkarinen, Vesa Leiske-Pultar Activity Center GYM TR 10:30-11:50 AM
KINT243-01 PE/Health Elem Sch 3.0 England, Michael Leiske-Pultar Activity Center GYM MW 1:00-2:20 PM
KINT280-01 Exercise Science Internship 3.0 Naukkarinen, Vesa TBA TBA Arranged
KINT321-01 Exer Phys 3.0 Naukkarinen, Vesa Leiske-Pultar Activity Center GYM TR 9:00-10:20 AM
KINT420-01 Adapted Phys Educ 3.0 Bray, Tyler Leiske-Pultar Activity Center GYM T 4:30-7:20 PM
KINT431-01 Physical Education Methods (K-12) 3.0 Hutchinson, Chad Leiske-Pultar Activity Center GYM TR 2:00-3:20 PM
KINT460-01 Applied Soc Rsch 3.0 Sargeant, Marcel Pechero Hall 205 MWF 8:30-9:20 AM
KINT480-01 Exerise Science Internship 6.0 Naukkarinen, Vesa TBA TBA Arranged
KINT485-01 Sports Mgmt Intnship 6.0 Naukkarinen, Vesa TBA TBA Arranged
MATH013-01 Algebra 3.0 Parry, Elwin Scales Hall 222 MTWRF 2:00-2:50 PM
MATH013-02 Algebra 3.0 DeLong, Richard Scales Hall 211 MTWRF 2:00-2:50 PM
MATH013-03 Algebra 3.0 Parry, Elwin Scales Hall 222 MTWRF 3:00-3:50 PM
MATH013-04 Algebra 3.0 Parry, Elwin Scales Hall 222 MTWRF 10:30-11:20 AM
MATH110-01 College Algebra 3.0 Duarte, Jonathan Scales Hall 222 MWF 8:30-9:20 AM
MATH110-02 College Algebra 3.0 Duarte, Jonathan Pechero Hall 126 MWF 3:00-3:50 PM
MATH121-01 Precalculus 3.0 Duarte, Jonathan Pechero Hall 126 MWF 2:00-2:50 PM
MATH121-90 Precalculus 3.0 MATH/PHSC, STAFF North Dallas Adventist Academy NDAA Arranged
MATH241-01 Intro to Probability & Statistics 3.0 Turner, Lawrence Scales Hall 226 MWF 9:30-10:20 AM
MATH282-01 Calculus II 4.0 Turner, Lawrence Scales Hall 222 MTRF 7:30-8:20 AM
MATH321-01 Differential Equations 3.0 Berhane, Paulos Pechero Hall 107 TR 7:30-8:50 AM
MATH461-01 Number Theory 3.0 Berhane, Paulos Pechero Hall 107 TR 9:00-10:20 AM
MDTC250-01 Medical Technology 12.0 Phillips, Suzanne TBA TBA Arranged
MKTG241-01 Public Relations 3.0 Mendenhall, Robert Barron Building 103 MWF 10:30-11:20 AM
MKTG343-01 Principles of Marketing 3.0 Moses, Aaron Pechero Hall 104 MWF 9:30-10:20 AM
MKTG452-01 International Marketing 3.0 Hill, Alison Pechero Hall 112 TR 3:30-4:50 PM
MKTG492-01 Marketing Internship 3.0 Moses, Aaron TBA TBA Arranged
MUCT111-01 Music Theory I 4.0 Boyd, John Mabee Center MC4 TR 9:00-10:20 AM
MUCT121-01 Ear Training and Sight Singing I 1.0 Dennis, Walter Mabee Center Band MW 10:30-11:20 AM
MUCT221-01 Music Theory III 3.0 Boyd, John Mabee Center MC4 TR 10:30-11:50 AM
MUCT414-01 Orchestration & Arranging 3.0 Elysee, Marc Mabee Center MC4 MW 2:00-3:20 PM
MUED253-01 Music in the Elementary School 3.0 Aparicio, Dorla Mabee Center Band TR 9:00-10:20 AM
MUED280-01 Basic Conducting 1.0 Dennis, Walter Mabee Center Band M 5:00-5:50 PM
MUED372-01 Brass Technique & Pedagogy 2.0 Dennis, Walter TBA TBA TR 2:00-2:50 PM
MUED451-01 Voice Technique & Pedagogy 2.0 Wall, Jonathan Mabee Center Choir MW 1:00-1:50 PM
MUEN113-01 University Singers 1.0 Wall, Jonathan Mabee Center Choir MWF 11:30-12:20 / TR 12:00-12:50
MUEN133-01 Chamber Music 1.0 Elysee, Marc Mabee Center Aud Arranged
MUEN133-02 Chamber Music 1.0 Griffith, Margaret Mabee Center Choir Arranged
MUEN133-03 Chamber Music 1.0 Wall, Jonathan Mabee Center Choir Arranged
MUEN145-01 Symphony Orchestra 1.0 Elysee, Marc Mabee Center Aud MT 6:00-7:00 PM, F 4:00-5:00 PM
MUEN155-01 Wind Symphony 1.0 Dennis, Walter Mabee Center Band TWR 5:00-5:50 PM
MUEN313-01 University Singers 1.0 Wall, Jonathan Mabee Center Choir MWF 11:30-12:20 / TR 12:00-12:50
MUEN315-01 Choraliers 1.0 Mabee Center Choir TR 12:00-12:50 PM
MUEN345-01 Symphony Orchestra 1.0 Elysee, Marc Mabee Center Aud MT 6:00-7:00 PM, F 4:00-5:00 PM
MUEN355-01 Wind Symphony 1.0 Dennis, Walter Mabee Center Band TWR 5:00-5:50 PM
MUHL221-01 Survey of Music 3.0 Griffith, Margaret Mabee Center MC4 TR 2:00-3:20 PM
MUHL311-01 Music History I 3.0 Dennis, Walter Mabee Center MC1 TR 3:30-4:50 PM
MUPF111-01 Strings 1.0 Elysee, Marc Mabee Center MC100 Arranged
MUPF111-02 Strings 1.0 Totan, Dan TBA TBA Arranged
MUPF111-03 Strings 1.0 Hall, Jeffrey TBA TBA Arranged
MUPF131-01 Voice 1.0 Wall, Jonathan Mabee Center MC101 Arranged
MUPF131-02 Voice 1.0 Boyd, John Mabee Center MC103 Arranged
MUPF141-01 Brass 1.0 Dennis, Walter Mabee Center MC102 Arranged
MUPF151-01 Piano 1.0 Scarone, Ana Mabee Center MC103 Arranged
MUPF171-01 Woodwinds 1.0 Dennis, Walter Mabee Center MC102 Arranged
MUPF171-02 Woodwinds 1.0 Griffith, Margaret Mabee Center Band Arranged
MUPF182-01 Percussion 1.0 Wilcox, Gary Mabee Center Band Arranged
MUPF211-01 Strings 1.0 Elysee, Marc Mabee Center MC100 Arranged
MUPF211-02 Strings 1.0 Totan, Dan TBA TBA Arranged
MUPF211-03 Strings 1.0 Hall, Jeffrey TBA TBA Arranged
MUPF231-01 Voice 1.0 Wall, Jonathan Mabee Center MC101 Arranged
MUPF231-02 Voice 1.0 Boyd, John Mabee Center MC103 Arranged
MUPF241-01 Brass 1.0 Dennis, Walter Mabee Center MC102 Arranged
MUPF251-01 Piano 1.0 Scarone, Ana Mabee Center MC103 Arranged
MUPF271-01 Woodwinds 1.0 Dennis, Walter Mabee Center MC102 Arranged
MUPF271-02 Woodwinds 1.0 Griffith, Margaret Mabee Center Band Arranged
MUPF282-01 Percussion 1.0 Wilcox, Gary Mabee Center Band Arranged
MUPF311-01 Strings 1.0 Elysee, Marc Mabee Center MC100 Arranged
MUPF311-02 Strings 1.0 Totan, Dan TBA TBA Arranged
MUPF311-03 Strings 1.0 Hall, Jeffrey TBA TBA Arranged
MUPF331-01 Voice 1.0 Wall, Jonathan Mabee Center MC101 Arranged
MUPF331-02 Voice 1.0 Boyd, John Mabee Center MC103 Arranged
MUPF341-01 Brass 1.0 Dennis, Walter Mabee Center MC102 Arranged
MUPF351-01 Piano 1.0 Scarone, Ana Mabee Center MC103 Arranged
MUPF371-01 Woodwinds 1.0 Dennis, Walter Mabee Center MC102 Arranged
MUPF371-02 Woodwinds 1.0 Griffith, Margaret Mabee Center Band Arranged
MUPF382-01 Percussion 1.0 Wilcox, Gary Mabee Center Band Arranged
MUPF411-01 Strings 1.0 Elysee, Marc Mabee Center MC100 Arranged
MUPF411-02 Strings 1.0 Totan, Dan TBA TBA Arranged
MUPF411-03 Strings 1.0 Hall, Jeffrey TBA TBA Arranged
MUPF431-01 Voice 1.0 Wall, Jonathan Mabee Center MC101 Arranged
MUPF431-02 Voice 1.0 Boyd, John Mabee Center MC103 Arranged
MUPF441-01 Brass 1.0 Dennis, Walter Mabee Center MC102 Arranged
MUPF451-01 Piano 1.0 Scarone, Ana Mabee Center MC103 Arranged
MUPF471-01 Woodwinds 1.0 Dennis, Walter Mabee Center MC102 Arranged
MUPF471-02 Woodwinds 1.0 Griffith, Margaret Mabee Center Band Arranged
MUPF482-01 Percussion 1.0 Wilcox, Gary Mabee Center Band Arranged
NURS011-01 Coaching for Success in Nursing 1.0 Steyn, Janice Hagen Hall 107 M 4:30-5:20 PM
NURS112-01 Medical Terminology 1.0 Berkner, Jennifer Hagen Hall 103 F 11:30 AM-12:20 PM
NURS112-50 Medical Terminology 1.0 Berkner, Jennifer Distance Education Distance Ed Distance Education
NURS301-01 Information Literacy for RN's 1.0 Follett, Lenora Hagen Hall 103 M 10:30-11:20 AM
NURS313-01 Pathophysiology 3.0 Valdez, Lolita Evans Hall 8 MW 1:00-2:20 PM
NURS314-01 Medical Surgical Nursing I for LVN 3.0 Kimbrow, Kerrie Pechero Hall 126 MW 9:30-10:50 AM
NURS315-01 Medical Surgical Nursing I 5.0 Kimbrow, Kerrie Pechero Hall 126 MW 9:30-10:50 AM
NURS316-01 Gerontological Nursing 2.0 Dabney, Beverly Pechero Hall 126 M 7:30-9:20 AM
NURS317-01 Pharmacology 3.0 Valdez, Lolita Evans Hall 8 MW 2:30-3:50 PM
NURS421-01 Nursing Research 3.0 Mitchell, Ronald Hagen Hall 103 MW 2:30-3:50 PM
NURS422-01 Mental Health Nursing 5.0 Keeton, Joy Hagen Hall 103 W 9:30 AM- 12:20 PM
NURS423-01 Maternal-Newborn Nursing 5.0 Howerton, Dena Hagen Hall 107 M 9:30-11:20 AM / W 9:30-10:20 AM
NURS426-01 Nursing Leadership 3.0 Dabney, Beverly Hagen Hall 103 MW 1:00-2:20 PM
NURS427-01 Medical Surgical Nursing III 4.0 Valdez, Lolita Hagen Hall 103 MW 8:30-9:20 AM
NURS428-01 Capstone 1.0 Alway, Jean Hagen Hall 103 M 11:30 AM-12:20 PM
NURS429-01 Nursing Capstone for RNs 1.0 Alway, Jean Hagen Hall 103 W 11:30 AM-12:20 PM
PHYS101-01 Introductory Physics 4.0 Berhane, Paulos Scales Hall 214 TR 10:30-11:50 AM
PHYS121-01 General Physics I 4.0 Turner, Lawrence Scales Hall 211 MWF 8:30-9:20 AM
PHYS221-01 General Physics with Calculus I 1.0 Turner, Lawrence TBA TBA Arranged
POLS211-01 National and Texas Constitutions 3.0 Solomon, Monroe Pechero Hall 128 W 6:00-8:50 PM
POLS291-01 Selected Topics 1.0 Jones, Robert TBA TBA Arranged
PSYC212-01 General Psychology 3.0 Aldridge, Russell Pechero Hall 112 TR 9:00-10:20 AM
PSYC212-02 General Psychology 3.0 Aldridge, Russell Pechero Hall 128 MWF 9:30-10:20 AM
PSYC220-01 Human Growth & Development 3.0 Francois, Lauren Pechero Hall 112 MWF 9:30-10:20 AM
PSYC244-01 Courtship, Marriage, & Family 3.0 DePaiva, Ruth Pechero Hall 130 TR 9:00-10:20 AM
PSYC320-01 Parenting Skills 3.0 Aldridge, Russell Pechero Hall 130 MWF 1:00-1:50 PM
PSYC338-01 Conflict Resolution 3.0 Francois, Lauren Pechero Hall 130 MWF 10:30-11:20 AM
PSYC360-01 Personality Theory & Development 3.0 Aldridge, Russell Pechero Hall 130 TR 10:30-11:50 AM
PSYC410-01 Group Therapy 3.0 DePaiva, Ruth TBA TBA TR 10:30-11:50 AM
PSYC460-01 Applied Social Research Methods 3.0 Sargeant, Marcel Pechero Hall 205 MWF 8:30-9:20 AM
PSYC480-01 Psychology Internship 1.0 Aldridge, Russell TBA TBA Arranged
RDNG011-01 Developmental Reading 3.0 Doneskey, Jayne Mabee Center MC3 MWF 8:30-9:20 AM
RDNG011-02 Developmental Reading 3.0 Doneskey, Jayne Mabee Center MC3 MWF 9:30-10:20 AM
RDNG011-03 Developmental Reading 3.0 Doneskey, Jayne Mabee Center MC3 MWF 1:00-1:50 PM
RELL240-01 New Testament Greek I 5.0 Sorke, Ingo Barron Building Chapel MTWRF 7:30-8:20 AM
RELL343-01 Biblical Hebrew I 3.0 Azevedo, Joaquim Barron Building 105 TR 7:30-8:50 AM
RLGN101-01 Christian Beliefs 3.0 Laughlin, Russell Barron Building Chapel MW 2:00-3:20 PM
RLGN101-02 Christian Beliefs 3.0 Azevedo, Joaquim Barron Building Chapel TR 9:00-10:20 AM
RLGN211-01 Life and Teachings of Jesus 3.0 Rico, Jorge Barron Building 105 TR 9:00-10:20 AM
RLGN211-02 Life and Teachings of Jesus 3.0 Kilgore, William Barron Building 101 TR 2:00-3:20 PM
RLGN211-05 Life and Teachings of Jesus 3.0 TBA TBA MWF 8:30-9:20 AM
RLGN211-09 Life and Teachings of Jesus 3.0 Barron Building 101 MW 2:00-3:20 PM
RLGN212-01 Christian Ethics 3.0 Kilgore, William Barron Building 101 TR 9:00-10:20 AM
RLGN220-01 Christian Witnessing 3.0 Laughlin, Russell Barron Building 107 MWF 8:30-9:20 AM
RLGN230-01 History of the SDA Church 3.0 Kilgore, William Barron Building Chapel MWF 9:30-10:20 AM
RLGN230-77 History of the SDA Church 3.0 Distance Education Distance Ed Distance Education
RLGN285-5s Church Ministry 3.0 Rico, Jorge Distance Education Distance Ed Distance Education
RLGN314-01 Origin & Development of the Bible 3.0 Sorke, Ingo Barron Building Chapel TR 2:00-3:20 PM
RLGN314-77 Origin & Development of the Bible 3.0 TBA TBA Distance Education
RLGN315-01 Old Testament I 3.0 Azevedo, Joaquim Barron Building 101 MWF 9:30-10:20 AM
RLGN320-50 Ellen White Writings 3.0 Kilgore, William Distance Education Distance Ed Distance Education
RLGN323-01 Homiletics I 3.0 Kilgore, William Barron Building Chapel MWF 10:30-11:20 AM
RLGN331-01 History of Christianity I 3.0 Bowser, Elizabeth Pechero Hall 128 TR 10:30-11:50 AM
RLGN339-01 The Gospels 3.0 Sorke, Ingo Barron Building Chapel MW 11:30-12:50 PM
RLGN340-01 The Letters 3.0 Sorke, Ingo TBA TBA Arranged
RLGN405-01 Biblical Theology 3.0 Rico, Jorge Barron Building 107 MW 11:30-12:50 PM
RLGN410-01 Biblical Studies Seminar I 3.0 Azevedo, Joaquim Barron Building 105 MWF 10:30-11:20 AM
RLGN423-01 Pastoral Ministry I 3.0 Rico, Jorge Barron Building 107 MWF 7:30-8:20 AM
SPAN111-01 Elementary Spanish 4.0 Valencia, Roberto Pechero Hall 113 MWF 8:30-9:20 AM
SPAN211-01 Intermediate Spanish I 3.0 Valencia, Roberto Pechero Hall 113 MWF 9:30-10:20 AM
SPAN211-20 Intermediate Spanish I 3.0 Valencia, Roberto Independent Study Independent Study Independent Study
SPAN311-01 Spanish Composition & Conversation 3.0 Valencia, Roberto Pechero Hall 113 TR 9:00-10:20 AM
SPAN411-01 Masterpieces of Spanish-American Literature I 3.0 Valencia, Roberto Pechero Hall 113 TR 10:30-11:50 AM
UNIV009-01 CORE 12.0 Staff, Staff TBA TBA Arranged
UNIV011-01 University Strategies 1.0 Cruz, Dorie Pechero Hall 111 M 4:00-4:50 PM
UNIV011-02 University Strategies 1.0 Cruz, Dorie Pechero Hall 111 M 5:30-6:20 PM
UNIV103-01 Experiential Program 6.0 Laughlin, Russell TBA TBA Arranged
UNIV110-01 Principles of Active Learning 1.0 Schwarz, Arthur Scales Hall 226 T 8:00-8:50 AM
UNIV110-02 Principles of Active Learning 1.0 Parry, Elwin Mabee Center MC1 R 8:00-8:50 AM
UNIV110-03 Principles of Active Learning 1.0 Patterson, Ana Pechero Hall 104 T 8:00-8:50 AM
UNIV110-04 Principles of Active Learning 1.0 Berkner, Donna Pechero Hall 103 R 8:00-8:50 AM
UNIV110-05 Principles of Active Learning 1.0 Vergel, Alfredo Chan Shun Library 100 T 8:00-8:50 AM
UNIV110-06 Principles of Active Learning 1.0 Cruz, Dorie Chan Shun Library 100 R 8:00-8:50 AM
UNIV110-07 Principles of Active Learning 1.0 Northrop-Williams, Chloe Mabee Center MC1 T 8:00-8:50 AM
UNIV110-08 Principles of Active Learning 1.0 Laughlin, Russell Pechero Hall 205 R 8:00-8:50 AM
UNIV110-09 Principles of Active Learning 1.0 Dabney, Beverly Evans Hall 8 R 8:00-8:50 AM
UNIV110-10 Principles of Active Learning 1.0 Smith, Andrew Evans Hall 7 T 8:00-8:50 AM
UNIV211-01 Field Experience 6.0 Laughlin, Russell TBA TBA Arranged